Telefon

0536-342-1397

E-posta

mkasogutma@gmail.com

Açılış saatleri

7/24 Kesintisiz Hizmet

Necip Fazıl Kısakürek Kombi Servisi Baymak Duotec Compact 24 Arıza Kodları ve Çözümleri Aşağıdaki Gibidir;

E01 Arızası (Ateşleme Yapılamıyor)

Çözüm: Cihazda meydana gelen arızalanmalar veya o anki durum nedeniyle ateşleme başarısız olabilir. Kombiyi resetlemeyi denemek en etkin çözümdür. Çalışmaması durumunda servis desteği talep edilmelidir. Cihaz bu arıza sırasında çalışsa da ısıtma yapmayacaktır.

E02 Arızası (Hatalı Alev Oluşum Durumu)

Çözüm: Bu tür hataların kullanıcı tarafından çözülebilmesi için resetleme yapılabilir. Bunun dışında herhangi yapılacak başka bir müdahale yoktur. Servise haber verilmelidir.

E03 Arızası (Aşırı Isınma Meydana Geldi)

Çözüm: Cihaz içerisinde oluşan bir tıkanıklık ya da tesisat arızası sonucu bu hata oluşur. Su dolaşımı yapılmaz. Bu nedenle sistem kapatılmalı ve servise haber verilmelidir. Sorun çözülmezse ve servis desteği alınmazsa, aşırı ısınma sonucu birtakım sıkıntılar oluşabilir.

E05 Arızası (Fan Geri Besleme Hatası)

Çözüm: Cihaz üzerindeki Reset tuşunu kullanarak deneme yapılabilir. Sorun canla alakalı olduğu için değişim gerekebilir. Bu aşamada uzman desteği almanız gerekecektir.

E09 Arızası (Gaz Armatörü Besleme Sıkıntısı)

Çözüm: Bu tür bir sorunla karşılaşmanız durumunda birkaç kez resetleme yapılabilir. Sorun ana kaynağı kullanıcı tarafından tespit edilemeyeceği için düzelme olmazsa servise haber verilmelidir.

E12 Arızası (EEPROM Hatası)

Çözüm: Yazılım üzerinde meydana gelen sıkıntılar nedeniyle ekrana gelir. Resetleme dışında ekstra herhangi bir şey yapılamaz. Bu nedenle servis desteği ile çözülmesi gerekecektir. Normal şartlarda sorun cihaza yeni yazılımlar yüklenerek çözülmektedir.

E15 Arızası (Sensör Sıcaklıklarında Değişim)

Çözüm: Bu arıza kodunun ekrana gelmesi hâlinde herhangi bir işlem yapmadan servis ekiplerine haber vermelisiniz. Bu sayede sensör üzerindeki sıkıntılar giderilecektir.

E16 Arızası (Dönüş Sıcaklık Sensöründe Arıza)

Çözüm: Kalorifer içerisinde bulunan sıcaklık sensöründe arıza var demektir. Servis çağrılmalıdır ve sensör kontrol ettirilmelidir. Sensörün yeni takılmış olması ya da bağlantılarda meydana gelen bir kopuklukta bu kodun görülmesine neden olabilmektedir.

E17 Arızası (Çıkış Sıcaklık Sensöründe Çalışmama Durumu)

Çözüm: Çıkış Suyunda bulunan sensörün arıza vermesi sonucu oluşur. Kontrol edilmesi gereken bir husustur. Bu nedenle uzman ekiplere haber vermeniz önemlidir.

E18-F81 Arızası (NTC Sensör Test Sorunu)

Çözüm: Doğrudan servis ekiplerine haber verilmesi gereken bir arıza kodudur. Kombi sağlığı için herhangi bir müdahale yapılmamalıdır.

E21 Arızası (Anakart Çalışmıyor)

Çözüm: Anakart üzerinde meydana gelen sistemsel bir arıza ya da yazılım sorunları nedeniyle görülür. Reset atarak çözülmesi muhtemeldir. Durum düzelmiyorsa başka bir işlem yapmadan servis haber verilerek ana karta baktırılmalıdır.

E33 Arızası (Dönüş Sıcaklık Sensöründe Sıkıntı)

Çözüm: Kalorifer bağlantılarında sıkıntı varsa ve sensör bunu algılamıyorsa bu durum arıza olarak görülebilir. Reset atmadan servis yardımı alınmalıdır.

E35 Arızası (Çıkış Sıcaklık Sensörü Hatası)

Çözüm: Çıkış suyu içerisinde bulunan sensörün bağlantı sorunları oluşturmasıyla ekrana gelecek olan bu kodun giderilmesi için kontrol gerekecektir. Bu nedenle güvenilir servis ekipleri ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır.

F13 Arızası (Reset Kilitlenmesi)

Çözüm: Aynı zaman dilimi içerisinde çok fazla sayıda resetleme yapıldığında cihaz bu hatayı verir. Bu nedenle tekrar resetleme yapmak mümkün olmayacaktır. Cihaz ana hat elektrik bağlantısından çıkarılmalıdır. Daha sonra yeniden çalıştırılmalıdır. Sorun düzelecek olup, aynı sıkıntı oluşursa servis yardımı almanız gerekebilir.

F34 Arızası (Beslenme Geriliminden Düşme)

Çözüm: Ana hat üzerinden gelen elektriğin az olması sonucu bu arıza oluşur. Bu sorunu çözmek için yapacak bir şey yoktur. Beklemek gerekmektedir. Eğer uzun süre sorunda düzelme olmazsa, bu durum anakart sıkıntısını gösterir. Uzman ekiplere haber verilmeli ve kontrol sağlanmalıdır.

F37 Arızası (Su Basıncının Düşmesi)

Çözüm: Kombi içerisine gelen suyun az olması ve yeterli basınca sahip olmaması nedeniyle oluşur. Alt köşede bulunan su basma bölmesi açılmalı ve buradan 1,5 bar seviyesine çıkana kadar su basılmalıdır. Daha donra cihaz resetlenmeli ve çalıştırılmalıdır. Sorun düzelmezse vana ve cihaz içi kontrolü için servis çağrılmalıdır.

F39 Arızası (Dış Hava Sensör Sorunu)

Çözüm: Her cihazda bulunmayan ve bazı cihazlara sonradan takılmış olan dış hava sensörleri, bağlantı sıkıntıları nedeniyle hata verebilirler. Özellikle kış aylarında oluşan don ile bu sorunlar sıkça ortaya çıkar. Cihaz resetlenmeli ya da yeni sensör takıldıysa uyumu kontrol edilmelidir. Düzelme sağlanamazsa servise haber verilmelidir.

F40 Arızası (Su Basıncının Aşırı Yüksek Olması)

Çözüm: Kombi içerisine giren suyun basınç miktarının aşırı yüksek olması sonucu oluşur. Bu durum birçok olumsuz etkeni beraberinde getirir. Bu nedenle basınç 1,5 bar seviyesine indirilmelidir. Sorun düzelmiyorsa cihaz içerisinde kart ve çabalarda sakıntı oluşmuştur. Kontrol için servis ile iletişim seçilmelidir.

F41 Arızası (Otomatik Doldurma Sistemi)

Çözüm: Bir hata kodu değildir. Özelliklerinden birisi olan otomatik su doldurma sistemi çalışmaya başlamıştır. Beklemeniz ve cihazı takip etmeniz gerekmektedir.

F42 Arızası (Otomatik Doldurma Başarısız)

Çözüm: Otomatik su doldurma sisteminin çalıştığı fakat başarılı olmadığı anlamına gelen bir arıza kodudur. Çözüm için beklenmelidir düzelmezse servis yardımı alınmalıdır.

F43 Arızası (Otomatik Doldurma İçin Yetersiz Basınç)

Çözüm: Basınç ölçen sistemde arıza var demektir. Bununla birlikte otomatik doldurma sistemi doğru çalışacak ama cihaz düşük su basıncı arızası verecektir. Bu gibi durumlarda servislerle iletişime geçilmesi önemli bir husustur.

F47 Arızası (Su Basınç Anahtarı Bağlantı Hatası)

Çözüm: Kombi bağlantılarının olmaması durumunda ve anahtarın çalışmaması hâlinde oluşan bir sorundur. Bu nedenle servis desteği alınmalı ve incelenmelidir.

F50 Arızası (Sıcak Su Boyler Hatası)

Çözüm: Nakarat üzerinde meydana gelen bir sorunun göstergesi olabilir. Bunun yanında boylar bağlantıları kopmuş ya da temassızlık oluşmuşta olabilir. Tamiri ve incelenmesi için uzman servislerle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

F51 Arızası (PT1000 Sensör Arızası)

Çözüm: Anakart üzerinde meydana gelen arızalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Sensörde de temassızlık durumu oluştuğunda bu hata ekrana gelir. Bu nedenle servisler tarafından tamiri yapılacaktır.

F52 Arızası (Kullanım Suyu Sensörü Sorunu)

Çözüm: NTC sensörü içerisinde yer alan bağlantıların kopması ya da sensörün bozulması sonucu meydana gelen bir arızadır. Kullanıcıların herhangi bir yapacağı işlem yoktur. Bu nedenle servislerle iletişime geçilerek çözümlenmelidir.

F53 Arızası (Ana Eşanjör Sigortası Aşırı Isınma Durumu)

Çözüm: Cihazda bulunan eşanjör sigortasından sıkıntı var anlamına gelmektedir. Bu durumda servis yardımı alınmalı ve sorun bu şekilde çözülmelidir. Aksi bir durumda cihaz daha büyük sorunlarla karşılaşabilecek bir durumda olacaktır.

Önerilen makaleler

Call Now ButtonServis İçin Arayın