Telefon

0536-342-1397

E-posta

mkasogutma@gmail.com

Açılış saatleri

7/24 Kesintisiz Hizmet

Hürriyet Kombi Servisi Kış aylarının en yaygın kullanılan ısınma olanağı sağlayan ürünü olan kombiler uzun süreli ve Kolay kullanım için üretilmiş ürünlerdir. zaman içerisinde sadece kış aylarında

Baymak Dolcevita Felice Arıza Kodları ve Çözümleri Aşağıdaki Gibidir;

E01 Arıza Kodu (Ateşleme Sorunu)

Çözüm: Brülör parçada meydana gelen sorunlar nedeniyle sıkça karşılaşılan bir sorundur.

E02-F02 Arıza Kodu (Hatalı Alev Oluşma Sorunu)

Çözüm: Brülörde meydana gelen alevlenmesi sonucu meydana gelen bir koddur. Bu aşamada cihaz R konumuna alınıp resetlenmelidir. Arızanın düzelmemesi, servis desteğinin gerekliliğini gösterir.

E03 Arızası (Aşırı Sıcaklık Sorunu)

Çözüm: Tesisattan gelen suyun yüksek derecede olduğunu gösterir. Gerekli parçalar sökülmeli ve su sıcaklığı düşürülmelidir.

E04-E05-E06-F23 Arızası (Hava Akış Problemi)

Çözüm: Bu kodların ekrana gelmesi, birçok sorun nedeniyle olmuştur. Bu aşamada servis desteği almak ve detaylı bir inceleme yapmak gerekebilir.

E08 Arızası (İyonizasyon Arızası)

Çözüm: Cihaza Reset atmak bir çözüm olabilir. Bunu yaptıktan sonra çözüm mümkün olmamışsa servis desteği almak ve elektronik kartı kontrol ettirmek gerekir.

E09 Arıza Kodu (Gaz Çalgı Geri Besleme Sıkıntısı)

Çözüm: Gaz valfindeki bir sıkıntıyı ya da bobinler de meydana gelen bir arızayı belirtir. Servis desteği almak önceliklidir.

E12-E21-F25 Arıza Kodu (Anakart Problemi)

Çözüm: Cihazın elektronik kartında meydana gelen arızayı gösterir. Değişim gerekebilir. Bu nedenle servislere haber vermek önemlidir.

F13 Arıza Kodu (Reset Kilitlenmesi)

Çözüm: Birden fazla kez resetleme işlemi yapılmışsa bu durum kilitlenmeye neden olur. Kombi kapatılmak ve güç kaynağı kesilmelidir. Daha sonra tekrar çalıştırılmalıdır. Resetleme işlemine ihtiyaç duyduğunuz sorunun devam etmesi servise gitmenize neden olabilir.

F22 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Arızası)

Çözüm: Gelen elektriğin az olduğunu belirtir. Bu nedenle ana hat üzerinden gelen elektriğin voltajının yükselmesi beklenmelidir. Süreç içerisinde düzelme olmazsa, kart incelenmesi için servislere haber vermelisiniz.

F31 Arıza Kodu (Merkezi Isıtma Sensöründe Arıza)

Çözüm: NTC sisteminde meydana gelen arızayı belirtir. Borular ve bağlantılar kontrol edilmelidir. Bu aşamada kombi servisleri ile iletişime geçmek gerekecektir.

F32 Arıza Kodu (Dış Havadaki Sensör Sıkıntısı)

Çözüm: Her cihazda bulunmamakla beraber, dış ortamdaki sıcaklığı ölçer. Özellikle kış aylarında bu kod görülebilir. Bunun yanında değişim durumlarında bu tür kodlar ekrana gelebilir. Çözüm için montajlamayı yeniden yapmak gerekir. Kod gitmezse servise haber verilmelidir.

F33 Arıza Kodu (Kullanılan Sudaki Sensör Sıkıntısı)

Çözüm: Sıcak su borularında meydana gelen nemlenme ya da bozulma sonucu ekrana gelir. Bu nedenle herhangi bir işlem yapılmadan uzman desteği alınmalıdır.

F37 Arıza Kodu (Düşük Su Basınç Belirtisi)

Çözüm: Tesisat üzerinden gelen giriş duyunun düşük olması nedeniyle bu sorun oluşabilir. Basınç miktarının 1,5 bar seviyelerinde olması gerekir. Basıncı arttırarak resetleme yapılmalı ve tekrar çalıştırılmalıdır. Çözüme ulaşılmazsa üç yönlü vanayı kontrol etmek için servislerden hizmet alınmalıdır.

F59 Arıza Kodu (Gaz Valfinde Meydana Gelen Olumsuz Durumlar)

Çözüm: Gaz vaktinde meydana gelen aksaklık nedeniyle ateşlemenin yapılamamasını gösteren bir koddur. Bu nedenle servis tarafından bu parça kontrol edilmelidir.

Esenyurt Bölgesinde 18 yıllık deneyimimizle sizlere 7 gün 24 saat servis imkanı sağlıyoruz. Acil hizmet garantisi ve duyarlı müşteri takibiyle sizlere üst düzey hizmet sağlıyoruz. Kazan tamiri için gerekli tüm ekipman ve teknisyenlere sahip firmamız sizlere Garantili hizmet sağlıyor ve işinin arkasında durduğu için 1 yıllık parça garantisi veriyoruz.

Önerilen makaleler

Call Now ButtonServis İçin Arayın